1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
İlişkide İdrar Kaçırma – Dr. Nejla Gültekin Resmi Web Sitesidir.

İlişkide İdrar Kaçırma

Cinsel ilişki sırasında idrar kaçıran kişiler ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak, günlük hayatında stres tipi veya aşırı aktif mesaneye bağlı olarak idrar kaçırma sorunu yaşayan kişiler cinsel ilişki sırasında da idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalabilirler.

Bu grubun dışında, günlük hayatında idrar kaçırma sorunu yaşamayan ancak ilginç olarak sadece cinsel ilişki sırasında mesane kasının aşırı aktivitesinden kaynaklanan idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarımız da bulunmaktadır.

İdrar kaçırma sorunu erkeklerin sosyal hayatlarını daha çok etkiliyor!

Erkeklerde idrar kaçırma; nörolojik hastalıklar, prostat kanseri tedavisinin bir komplikasyonu olarak ya da uzun süre devam eden ve zamanında tedavi edilmemiş prostat tıkanıklığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırma sorunu erkeklerde daha az görülmektedir ancak hekime başvuru oranları daha yüksektir.

Kadınlarda daha çok idrar kaçırma sorunu görülmesine rağmen doktora başvurma oranları erkeklere göre daha azdır. Çünkü kadınlar idrar kaçırma problemini yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görmekte ve ayrıca hekime utanma duyguları nedeniyle bu sorunlarını daha az oranda ifade edebilmektedirler. Ancak idrar kaçırma sorunu yaşayan her iki taraf içinde erken tanı ve tedavi bir çok açıdan önemlidir.

admin

Bir cevap yazın