1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Vajina İç Dudak Küçültme – Dr. Nejla Gültekin Resmi Web Sitesidir.

Vajina İç Dudak Küçültme

İç Dudak Estetiği Nedir?

İç dudak estetiği, genital bölge girişindeki labium minusların küçültülmesi ameliyatıdır. Ayakta duran bir kadında bacaklar kapatıldığında iç dudaklar dış dudaklardan küçük olduğu için görünmez.

Ancak iç dudak sarkması olan bir kadında ayakta bacaklar kapalı iken görünür duruma gelir. Bu durum kadınlar arasında iç dudakların dışarda olması, iç dudak büyümesi ve iç dudakların dış dudaklardan büyük olması şeklinde ifade edilir. Bu durum iç dudak estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir. 

İç Dudak Sarkması Nedenleri

İç Dudak Sarkması yaşla birlikte hormonal değişiklikler sonucu dokuda elastikiyet kaybına bağlı oluşabilir. Bazen de yapısal olarak gelişir. Sigara kullanan kadınlarda boğ dokusu natürü diğer kişilere göre farklıdır.

Bu kadınlarda da iç dudaklarda sarmalar görülebilir. Bunun yanında kişi eğer kilo vermiş ise dış dudak yağ hacminde azalma olabilir. Fazla doğum yapmak iç dudaklarda sarkma ve deformasyona sebep olabilmektedir. Bazen de genetik olarak iç dudaklar sarkık ya da büyük olur.

Genç kadınlarda hatta bazı çocuklarda nedeni belli olmayan iç dudakta asimetri ve polip şeklinde doku çıkıntıları görülebilmektedir. Bir diğer sebep ise iç dudaklara yönelik geçirilmiş cerrahi operasyonların olması ya da genital temizlik sırasında yanlışlıkla kesilmesidir. Bu durumda iç dudak dokusu iyileşirken diğerine göre büyük kalabilir.

İç Dudak Sarkmasının Zararları

İç dudaklar ter bezlerinden zengin esnek dokulardır. İç dudakların büyümesi ve sarkması genital bölgenin nemli kalmasına neden olur. Bu durum hem ciltte kızarıklık, tahriş oluşturup hem de mikroorganizmaların çoğalmasına zemin hazırlar. Bunlar sonucu enfeksiyon gelişmesi kötü kokulu akıntı ağrı ve acıya neden olacaktır. Bu durum cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyecektir.

İç dudakların büyük olması ya da iç dudak sarkması cinsel ilişkiye girmede güçlük yaratır. Karşılıklı alınan cinsel hazzı olumsuz yönde etkiler.

İç dudak sarkmasının bir diğer olumsuz tarafı ise iç çamaşırı giyiminde yaşanan problemlerdir. Bu kadınlar iç çamaşırı giyince rahatsız olabilir. Ayrıca dar kıyafetler bu bölgede rahatsızlık yaratır.

Koşu, bisiklet ata binmek ve benzeri spor aktiviteleri sırasında rahatsızlık ve zorlanma olabilir. Bu gibi spor aktiviteleri sonrası sarkık olan tarafta tahriş ve kızarıklık oluşabilir.

Genital bölgenin beğenilmemesi sonucunda karşı cins ile olan ilişkilerde mesafeli davranma, çekinme ve kaygı duyulabilir. Özellikle evlilik düşünen kişilerde genital bölgedeki bu sorun büyük kaygı yaratmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı genital estetik ile iç dudak problemlerinin düzeltilmesi birçok şekilde hayatı kolaylaştıracaktır. Hem cinsel hayatı düzeltecek hem de ağrı, enfeksiyon, tahriş gibi durumları ortadan kaldıracaktır.

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç dudak estetiği iç dudakların normal görünümde olmadığı durumlarda yapılan bir genital estetik ameliyattır. İç dudaklar bazı kişilerde büyük, asimetrik ya da düzensiz olabilir. Bu durumda İç Dudak Estetiği ameliyatı ile düzeltme cerrahisi uygulanır. İç dudak estetiği ameliyatı mevcut problemin ne olduğuna göre planlanır.

İç dudak estetiği ameliyatı yapılırken 2 yöntem daha sık kullanılır. Bunlardan biri büyük olan iç dudağın küçültülmesi için yapılan kama çıkarma yöntemidir. Kama çıkarma yönteminde büyük olan iç dudağın orta kesimi düzeyinden tepesi vajinal girişe bakan üçgen bir parça çıkartılır. Çıkarılan iç dudak parçası sonrasında açıkta kalan kenar kesimleri dikilir. Böylece iç dudak boyutu azalır.

admin

Bir cevap yazın